Yirmi Yaş Dişleri Nedir?

Yirmi Yaş Dişleri, çenelerin her iki tarafının en sonundaki üçüncü büyük azı dişleridir.Normal şartlarda 4 tanedir.Ancak bazı göreceli olarak şanslı kişiler hiç oluşmama ihtimali de vardır. Ağızda çıkan en son dişler olduğundan ve genellikle 16 ila 20 yaş arasında çıktığı için bunlara akıl dişi de denmektedir. Ancak 70 yaşında da çıkabilir.

Yirmi yaş dişleri en son çıkan kalıcı dişler olduğu için, ağzınızda bunlar için yeterli boşluk olmayabilir. Bu da yirmi yaş dişlerinin dişeti dokusunun veya kemiğin altında veya başka bir dişin yanında gömülü kalmasına yol açabilir.

Kısmen çıkmış veya çarpık çıkmış yirmi yaş dişleri ağrıya,çapraşıklığa,yüzde şişmeye, ağız açıklığında azalmaya,boyunda şişliğe(lenf bezlerinin atake olmasına bağlı ağrılı küçük şişlik) neden olabilir. En arkada bulunduklarından temizlenmesi oldukça zor olan bu dişler çabuk çürüyebilmektedir.

Yirmi yaşından önce çekilen yirmi yaş dişlerinin kökleri daha az gelişmiş olacağı ve bu yaşlarda yapılan diş çekimleri daha az komplikasyona neden olacağı için yirmi yaş dişleri için 16 ve 19 yaşları arasında muayene olunması tavsiye edilmektedir.